Każdy chyba wie, czym mniej więcej jest standard HDMI. Jest to nazwa protokołu, za pomocą którego przesyła się obraz wysokiej rozdzielczości, a połączenie może przenosić także dźwięk. HDMI jest powszechnie używane w nowoczesnych telewizorach, konsolach do gier, odtwarzaczach blu-ray, ale także komputerach, które łączą się z monitorami. Zazwyczaj jest tak, że jeżeli kupujemy na przykład konsolę do gier, to standardowy przewód HDMI powinien być do niej dołączony, ale jeżeli takiego przewodu w zestawie nie ma, to musimy go dokupić. Podobnie wygląda sprawa, jeżeli kupujemy komputer na części, tak zwanego składaka i osobno monitor. Wtedy także musimy pomyśleć o tym, by zakupić przewód HDMI.
Po wejściu do sklepu z szeroko pojętą elektroniką możemy przeżyć mały szok, ponieważ kabli HDMI może być na półce całe mnóstwo. Pół biedy, jeżeli różniły by się one tylko długością, ale zazwyczaj różnią się bardzo znacząco ceną. Zakup kabla HDMI może więc wpędzić nas w niemałe zakłopotanie, jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że najtańsze kable HDMI kosztują zaledwie kilkanaście zł, te trochę lepsze kilkadziesiąt, a są nawet takie, które kosztują złotych kilkaset. Skąd bierze się taka różnica i czy opłaca się w ogóle za kabel HDMI płacić krocie? Okazuje się, że niezupełnie.
Nie dajmy się tutaj oszukać sprzedawcom, którzy będą nam próbowali wmówić, że im droższy kabel HDMI, tym wyższa jakość obrazu i dźwięku. Obraz i dźwięk i tak przesyłane są cyfrowo i nie ma tu mowy o jakichkolwiek niedokładnościach czy problemach w przesyle danych. Jedyny problem, jaki może się pojawić, to problem ze zbyt długim kablem. Przyjęło się, że standard HDMI działa dobrze gdzieś do około długości 15 m, potem mogą nastąpić problemy. W takim wypadku fakt pozłacania przewodu może trochę pomóc.
Tak naprawdę jedyne, na co powinniśmy zwracać uwagę przy takim typowym zakupie, jest fakt, czy kabel HDMI pracuje w trybie High Speed, czyli wysokiej prędkości. Zwykły kabel bez żadnego problemu poradzi sobie z jakością obrazu Full HD, ale z racji tego, że coraz więcej telewizorów obsługuje już rozdzielczość 4K, to potrzebna jest właśnie wysoka prędkość transferu. Wspomniany high-speed może być przydatny także przy podłączeniu bardzo mocnego komputera gamingowego do monitora, gdy zamierzamy grać z płynnością 60 klatek na sekundę, lub jeszcze większą. Oprócz tego, inwestowanie w kabel HDMI jakichś kosmicznych pieniędzy w stylu kilkaset złotych za sztukę naprawdę mija się z celem. Lepiej te pieniądze przeznaczyć albo na jakąś nową grę do konsoli, albo na abonament serwisu streamingującego seriale.