W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się import z Chin. Na przewozie towarów z tego państwa można naprawdę dużo zarobić, ale kluczowa, przynajmniej na pierwszym etapie takiej działalności, jest fachowa pomoc doświadczonego importera, który dopełnia wszelkich formalności, jak odprawa celna towaru czy opłacanie należności celno-skarbowych.
Formalności związane z importem
Niestety oprócz importu, trzeba także dopełnić masę formalności. Dla początkujących osób może się to okazać zbyt skomplikowane, dlatego warto skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje profesjonalnie i od lat. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo skomplikowany jest proces logistyczny. Niewiele osób potrafi się w tym odnaleźć, dlatego rynek cały czas jest otwarty i potrzebuje specjalistów.
Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego importera z Chin jest niezwykle ciężki. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt, a nawet kilkaset takich firm, dlatego trzeba wybierać mądrze. Dobrym pomysłem jest czytanie opinii w internecie na stronach danych firm internetowych. Dzięki temu można się dowiedzieć, jak dokładnie wygląda praca importera, jakie zlecenia zrealizował na rzecz swoich klientów i jakie towary sprowadził do Polski. Warto także zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest umowa – powinna zawierać zabezpieczające klienta zapisy, że w razie opóźnień czy niewywiązania się z umowy przez chińskiego dostawcę odpowiedzialność ponosił pośrednik.
Dobry importer to importer z doświadczeniem
Jak szukać importera z Chin? Koniecznie trzeba wybierać tylko podmioty z dużym w tym zakresie doświadczeniem. Państwo Środka ma cały czas pozycję tak zwanej „fabryki światowej” i raczej nie zapowiada się, żeby w najbliższych latach mogło się w tej kwestii coś zmienić. Warto również dodać, że Chiny są obecnie największym i najbardziej znaczącym partnerem Unii Europejskiej. Duży wpływ na wzrost importu miała także pandemia, w czasie której przewóz towarów zwiększył się o niemal 16 procent.
Na uwagę zasługuje także fakt, że juan jest walutą uznawaną w powszechnej opinii jako bardziej stabilna od dolara. Na finalną cenę importu z Chin ma przede wszystkim wpływ odległość oraz rodzaj transportu. Transport lądowy będzie znacznie tańszy, ale jest on też wolniejszy. Dlatego, jeżeli zależy nam na szybkim imporcie np. towarów z krótką datą ważności, to najlepiej wybierać transport lotniczy. Najpopularniejsza i najchętniej wybierana metoda, z uwagi na atrakcyjną cenę i możliwość przewozu produktów o dużych lub nietypowych kształtach, jest transport drogą morską w kontenerach. Trzeba jednak pamiętać, żeby uwzględnić wszystkie czynniki, które wywierają jakiś wpływ na czas i koszt przewozu produktów z Azji (np. trudne warunki pogodowe czy pandemia).
Jak wybrać importera z Chin?
Biorąc pod uwagę wszystko, co zostało opisane powyżej, wybór firmy zajmującej się importem powinien być przemyślany. Informacje o wstępnych kosztach można uzyskać już na wstępnej rozmowie z przedstawicielem przedsiębiorstwa. Oczywiście możliwa jest także zmiana niektórych czynników, co sprawia, że ma się bezpośredni wpływ na koszt dostawy. Wiadomości o cenie określonych usług można otrzymać na skrzynkę e-mail lub podczas rozmowy telefonicznej. Szczególnie ważną dewizą dla bezpośredniego importera jest szybkie dostarczanie produktów do Polski. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy ceny są naprawdę okazyjne, żeby cały proces się opłacał.
Niektóre firmy zajmują się transportem dowolnych ładunków bez wysokiego minimum logistycznego. Oznacza to, że transport odbywa się sprawnie i ostrożnie, a wysyłane mogą być przedmioty o różnych gabarytach. Dla importera bardzo ważna jest opcja śledzenia przesyłki, która umożliwia dokładne określenie lokalizacji. Należy mieć na uwadze, że odprawa celna jest obowiązkowym elementem każdej dostawy towarów z państwa azjatyckiego. Importer zawsze może doradzić osobom początkującym, a także obliczyć całkowite koszty dostawy. Szczegółowe informacje można uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z importerem.